Facebook Hesap Kurtarma Yöntemleri

Facebook Hesap Kurtarma Yöntemleri

Günümüzde sosyal medya hesapları oldukça fazla kullanılmaktadır. En fazla kullanılan sosyal medya platformlarından birisi de facebook olarak bilinmektedir. Ülkemizde ve dünyada bir çok kişi tarafından kullanılan bu sistem artık vazgeçilemeyecek boyutlara gelmiştir. Bu yazımızın içeriğinde sizlere kaybetmiş olduğunuz veya çaldırmış olduğunuz hesaplarınızı nasıl kurtaracağınız hakkında bir çok bilgiler vereceğiz. Bu bilgilerden yararlanabilmek için yazımızın devam kısmınızı okumanızı tavsiye ederiz.

İlk olarak açıklamak istediğimiz hesabınız çalınmadan önce veya hesabınız hakkında başka güvenlik sorunları oluşmaması için hesabınızı güvende tutmalısınız. Hesabınızı güvende tutabilmek için birkaç seçeneğe dikkat ederek sürekli hesabınızı güvende tutabilir ve bu sayede hesabınızın çalınmasına veya hesabınızın başına başka bir şey gelmesine engel olabilirsiniz.

Güvenli Bir Facebook İçin Ne Yapmalısınız?

Facebook şifrem çalındı, facebook sayfam çalındı veya facebook sayfamı açamıyorum gibi sorunları her zaman duyabiliyoruz. Güvenli bir facebook kullanıcısı olmak için yapmanız gereken birkaç basit işlemden sonra sürekli olarak facebook sayfanızı elinizde tutabilirsiniz. Sizlere bu bilgileri maddeler halinde aşağıdaki bölümde vermiş bulunuyoruz.

 • Şifrenizi her zaman koruma altına alınız.
 • Kesinlikle başka yerlerde, başkalarının göreceği şekilde şifrenizi açıktan kullanmayınız.
 • Kolay tahmin edilebilecek şifreler seçmeyiniz.
 • Şifrenizi aralıklı olarak değiştiriniz. Bu esnada kesinlikle birbirine benzeyen şifreler seçmeyiniz.
 • Sürekli kullandığınız cümleleri, doğum tarihinizi veya sevdiğiniz kişilerin isimlerini şifre olarak kullanmayınız. Kendinize güvenli ve akılda kalıcı bir şifre oluşturunuz.
 • Giriş bilgilerinizi internet tarayıcılarına girdikten sonra mutlaka URL bilgisini kontrol ederek şifrenizi facebook ulaşımı için kullanınız.
 • Başka kimselerle paylaşmış olduğunuz bilgisayar üzerinden facebook kullandı iseniz mutlaka güvenli çıkış yapınız. Aksi takdirde bilgisayar siz yanından ayrıldığınızda da şifrenizi hatırlayabilir.
 • Tanımadığınız kişiler tarafından yapılan arkadaşlık isteklerini veya tanıtım reklamlarını kesinlikle tıklayarak kabul etmeyiniz.

Çalınan Facebook Hesap Kurtarma

Eğer size ait olan bir facebook hesabınızın çalınmış olduğunu düşünüyorsanız. Bunu telafi etmenin en kolay yolu mail adresinize facebook tarafından yeni bir şifre istemek olmalıdır. Eğer yeni bir şifre istemek istiyorsanız facebook sayfasında bulunan “hesabımı unuttum” seçeneğine tıklayarak facebook hesabınıza ait olan bir şifre isteyiniz. Bu alan üzerinden şifre isteme işlemini gerçekleştirirken açılan sayfa üzerinde sizden istenilmekte olan alana eksiksiz ve doğru bir şekilde e-mail adresinizi girmeniz gereklidir.

Hesabınızın Başkasının Eline Geçtiğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Eğer hesabınızın başka birilerinin eline geçtiğini ve kendi adlarına kullanmaya başladıklarını düşünüyorsanız o zaman hesabınızı güvene alabilmek için mutlaka girişimde bulunmanız gerekecektir. Fakat bu sadece bir şüphe mi, yoksa bir gerçek mi diye öğrenmek istiyorsanız sizlere aşağıda vermiş olduğumuz maddeli bilgileri gözden geçirerek hesabınızın çalınıp çalınmadığından emin olabilirsiniz.

 • Sizin paylaşmadığınız ve size ait olmayan resimlerin videoların veya mesajların sayfanızda yayınlandığını görürseniz.
 • Şifrenizin veya e-posta adresinizin değiştirildiğinden emin olursanız.
 • İsminiz, memleketiniz, doğum tarihiniz gibi size ait olan özel bilgileriniz değiştirilmiş ise.
 • Güncel konuşmalarınız arasında sizin yazmadığınız konuşmalar varsa.
 • Tanımadığınız kişilere arkadaş isteği gönderilmiş ve bu istekler sizin adınıza kabul edilmişse.

Yukarıdaki maddelerde bahsetmiş olduğumuz seçeneklerden birisi veya bir kaçı size ait olan facebook hesabınızda mevcutsa o zaman hesabınız çalınmış ve bir başkası tarafından kullanılıyor olabilir. Bunun için şifre yenileme veya facebook hesap kurtarma seçeneklerini uygulayabilirsiniz. Bu şıklarla karşılaştı iseniz acil olarak facebook sayfanızdaki gönderilerin sizin olmadığını ve mesajların size ait olmadığını sizin sayfanızda halen sizinle arkadaşlık yaptığını zanneden arkadaşlarınızla paylaşınız.

Facebook kategorisine gönderildi Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*